Ümit'e

 

En komiği de tesadüfler. O kadar insan içinde tek Şavşatlı'nın ön sırasında 3 sene he? Dile kolay. O sıralara sormak lazım aslında her şeyi. Dillenip anlatsalar eminim benim anlatacaklarımdan daha güzel hikayeleri vardır.

Zaman geçtikçe anlıyor insan dostlarının değerini. Hayatın azizliğine uğrayıp bir bir dökülen yapraklar gibi azalıyorlar. Baki kalanlar yıllanmış güzellikte.  Rönesans sonrası mimarisi gibi inşa ettik biz bu dostluğu. Dış hatlarında kaba ve değersiz. Asıl güzellik iç işlemelerinde. Yani diyorum ki: dışarıdan bakan birisi anlamaya bilir nasıl bu kadar iyi dost olduğumuzu. Ama içeride o kadar çok şey paylaştık ki tezatlık denen keskin çizgiler yumuşadı karşımızda.

Yolun ne tarafından yürüdüğümüz mühim değildi. Kalplerimiz çok kırıldıktan sonra anladık. Sen yolun karşısında bilinmezlikler ülkesinde güvenli bir liman oldun benim için. Ve ben, soru işaretlerin için küçük bir köy. Sonra küçük bir esintiyi fırtına sandığımız günlerde destek olmak için yan yanaydık. Kardeşler nasıl ki kollarsa birbirinin arkasını, öyle dayadık sırtımızı birbirimize.

Sonra bir de aynılıklarımız vardı. Hiç benzemesek de aynı olanlar. Ben "ayran çorbası" diyince bir tek sen o tuzlu tadı zihninde somutlaştırabilirdin. "Çoruh" dediğimde kan gövdeyi götüren nehri, şimdilerde mavimsi rengini bir sen görebilirdin. Ve "yayla" denilince tüylerimiz diken diken olur gibi üşürdük aniden, aynı rüzgarın soğukluğunda.

İşte bu yüzden sen tüm o dış dünyamızın kıyafetlerine rağmen benim akıl danışacağım insanlar arasındasın. Bunlar yüzünden bu kadar güvenirim, "kardeşimsin" diye. Muhtemelen sıkılıp bırakmışsındır okumayı, tezatlıklarımızdan bir tanesi daha :) Ama olsun başım sıkıştığında attığım mesajı ne olursa olsun okuyorsun ya...

Bir de o var. Baş sıkışmalarımız. İlk gençlik yıllarımızın sonradan gülümseyerek hatırlayacağımız sorunları. İnsan hiç olmazsa bir dinleyici arıyor. İşte orda da sen vardın. Ve sen ne zaman akıl danışmak istesen aklına gelen isim ben oldum. İyi ki :) Bundan memnunum, sana ablalık yapmak hiç yormuyor beni. Ama hayat bazen benim boyumu da aşıyor. Dik durmaya ihtiyacımız var. Güçlü olmaya. Kendi ayaklarımızın üzerinde durabilecek kadar olgunlaşmamışsak da başa çıkamayacak kadar ham değiliz. Güçlü olmalıyız.

En önemlisi de kendimiz olmalıyız. Kendin ol. Bundan gocunma, vazgeçme. Biz seni böyle tanıdık, sana böyle alıştık. Bizi, beni dostluğundan mahrum etme. Doğum günün kutlu olsun kardeşim, iyi ki varsın. Başın sıkışırsa ben buradayım :)

 

Sevgilerimle, en az senin kadar sazan olan ben :)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !