Kübra'ya

 

Jehan Barbur dinliyorum şuan. O kadar güzel söylüyor ki, iyi ki de söylüyor.

Ve diyor ki şu sıralarda:

Ama yolum çok yolum çok uzun
Ama yolum dar küçücük sokaklar.

Dön bir geriye bak. Yürüdüğün yollara, geçtiğin sokaklara, aştığın tepelere, bitirdiğin günlere, batırdığın güneşlere. İyice bir bak iz bıraktığın hayatlara, unutamadığın anlara. Yol uzundu, çok mesafeler kat ettin buraya gelebilmek için. Ama hala başındasın adımlarının, soluk alıp verişlerinin, kalp atışlarının. Daha sesin çok cılız, haykırmak için hayata. Bacakların güçsüz tek başına ayakta duramazsın - dururum sanırsın da yapamazsın-.

Ama sen herkesten gizli ve herkesi şaşırtacak cesur bir kalp büyütüyorsun içinde. Aynalarında ne yıldızlar yağıyor bakışlardan uzak. Gecelerini kehkeşanlar aydınlatıyor, berrak bir gölün üzerine düşen yakamozlar gibi parıldıyor gözlerin. Saklı bir bahçe gibi nice hazineler, nice güzelliklerle dolu arka sokakların.

Hayat zor. Hayat akıntıya karşı yolculuk. Dünya inan ki bildiğin gibi değil. Bir dümensiz sal gibi, savrula savrula, yalpalaya yalpalaya sürükleniyor. Bir ağıt gibi kulakları parçalamaya utanmadan çınlıyor. Ve çürümeye yüz tutmuş bir meyve gibi. Gittikçe kötü kokuyor, burnunu sızlatırcasına. Ama sen bir şekilde ayakta kalmasını başarıyorsun. Akıntıya karşı kürek çekmek gibi, sert esen rüzgarlara boyun eğmemek gibi güçlüsün. Güçlü ol.

Ama hayat güzel. Hayat en güzel çiçek tarlalarında pervasızca koşmak gibi özgürce. Dünya inan ki bildiğinden daha güzel, öyle yaşanılası. Bakıştığım her insanda ölüm vardı. Hiçbiri yaşamanın tılsımlı kokusunu içine çekmemişti. Hayat dinleyebileceğin en güzel şarkı gibi yükseliyor sabahları üzerine. Turuncu örtüsünü çekip sırtına ısıtıyor kalpleri. Hayat güzeldir. Ve sen en güzel zamanında geçen dakikalarının, dimdik ayaktasın. Toprağı delip hükümranlığını ilan etmiş bir papatya gibi, yatağına sığmayan ırmaklar gibi her şeye rağmen dimdiksin. Böyle ol.

Sen herkesten gizli koca bir kalp büyütüyorsun derinlerde bir yerlerde. En değerli hazinenmiş gibi de tüm gözlerden sakınıyorsun. İyi koru onu. Kimsenin onu bakışlarıyla kirletmesine de izin verme.

Bizler ne kadar borçlu olduğumuzu düşünelim; bize bahşettiğin anılarımız, kahkahalarımız, ve sonsuza not düşülmüş fotoğraflarımız için, sense; tadını çıkar tarihe bakılınca akla senin geldiğin bu günde. İyi ki varsınlı cümlelere özne oluyorsun, olacaksın da. Naçizane benden de bir tane: "İyi ki varsın." Doğum günün kutlu olsun canım. Hep gülümse... Sevgilerimle.

*             *             *             *             *             *

Bir fesleğen kokusu değil mi şu esen ferah refah? Ne güzeldir şimdi senin yanında olmak, aylardan Haziran ve şehirlerden deniz kıyısıysa. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !