DİP

 

ben gördüm orayı. çok derindi ve çok siyahtı. bir masal anlatıcısının dahi hayallerinde canlanamayacak kadar koyu ve bir hikayecinin bile betimleyemeyeceği kadar karanlıktı. bir körü haline şükrettirirdi. sanki yaratıcı için yaratması kolay; aklı aciz insan için geçmesi zor, kör, dipsiz kanyonlar gibiydi. biraz ıslaktı. nemli değil, ıslak. bileklere kadar çıkabilecek yükseklikte su vardı.

sevgisizlikten kurumuş, öfkeyle sararmış otların rengi zor anlaşılıyordu. aydınlık sanki sadece mavi bir sızıntıdan ibaretti. ay ışığı gibi maviydi her yer. soğuk maviydi, donuk mavi.

duvarları buzdandı. nefesim mavi aydınlıkta bulutumsu kıyafetler beğenerek kendine, orada olmanın korkusuyla; benden utanırcasına, beklenmedik bir öfkeyle koşarak uzaklaşırdı titrek dudaklarımın arasından. dudaklarım siyahtı. soğuktan morarmış, yalnızlıktan kararmıştı. en koyu gecelerin bile şahit olamayacağı kadar, en uzak gezegenlerin bile göremeyeceği karanlıktaydı.

 

+daha başka tatmadığımız dip kaldı mı?

-daha ne kadar düşeceğiz? öyle hemen pes edilir mi? daha ne kadar düşeceğiz...

 

duyulması pamuk şeker tadında, yumuşacık şarkılar duyuyordum uzaktan. sese doğru koştukça sonsuz bir evrende git gide kayboluyordum. bir kuyruklu yıldızın geri dönüşünü bekler gibi sebatla, sabırla sese sürüklüyordum yaşlanmış ruhumu. ruhum sürüklendikçe ben karadan, aydınlıktan, sakin sulardan git gide uzaklaşıyordum. tıpkı sürekli genişleyen uzay gibi.

nefes alınması güç bir yerdi. havasızlıktan değil, boğaza takılan hıçkırıktan zordu solukların ritmi. okyanusların dibi gibi uzaklarda bir yerlerde güneş doğsa bile asla aydınlanmayacak, asla ısınmayacak bir yer. nefesini tutmazsan ciğerlerini tuzlu suyla kavurur gibi boğulacağın bir masal ülkesi.

 

+biliyor musun?

insan bu hayatta her daim yalnız

asla kendinden başkası yok

her şeyde tek başınasın

sınavda,dişçi koltuğunda,hesap verirken,ölürken..

-istediğin kadar sevil, istediğin kadar yanında olsun birileri, dışarıdan ne kadar kalabalık olursan ol tek bir ruhla yaratıldın bir kere, yalnızsın..

 

zaman mekan olsa, eski çağın karanlığında hala keşfedilmemiş kıtalar gibi bir yer olurdu. ama sadece dipti işte. en dip.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !